Translate

poniedziałek, 20 marca 2017

Dom -Lech Galicki


Dom -Lech Galicki
Dom to bezpieczeństwo, trwałość, schronienie, mieszkanie, angielskie powiedzenie: mój dom jest moją twierdzą.

Dom to także: gospodarstwo domowe, domownicy, ojczyzna i skarbnica wiedzy.

A cała Polska – jego dom pisał w Manifeście Ludu Or-Ot.

Gospodarze Domu – gospodarze państwa od najwyższych szczebli hierarchicznej drabiny. Mieszkańcy Domu – mieszkańcy, obywatele państwa. Dobry gospodarz Domu: dba o jego stan, troszczy się o to czy dach jest szczelny, czy mury Domu się nie kruszą, a i czy okna domykają się, szyby w nich są czyste…czy drzwi prowadzące do wnętrza Domu nie zniszczały i czy zamki są sprawne i czy byle kto, a szczególnie złodziej, nieproszony gość nie jest w stanie pokonać ich zapory.

Dobry gospodarz Domu nie dopuści do tego aby obcy zaskoczył mieszkańców Domu, w ich schronieniu. Powinno ono być trwałe i bezpieczne. Ufający gospodarzowi mieszkańcy Domu pomogą mu zabezpieczyć Dom. Gospodarz Domu nie ma prawa naruszać prywatności mieszkańców Domu w niezgodzie z wszelkimi zwyczajami i normami cywilizowanych i demokratycznych społeczeństw. Brytyjczyk, Sir William Pitt, rzekł w Izbie Lordów: Najuboższy człowiek w swej chałupie stawia czoło całej potędze Korony

Może to być lepianka, do której przecieka deszcz i wiatr, ale król Anglii wejść nie może. Tak i w Polsce biada gospodarzowi który zniszczy Dom ojczysty, narazi jego mieszkańców na niebezpieczeństwo i zakłóci pokój w ich Domu. Także mieszkańcy, którzy uderzą w Gospodarza Domu, czy celowo niszczą Dom, zostaną z niego wypędzeni w wielkiej niesławie.

Wiele jeszcze o Domu pisać można, a niech choć to ważne będzie.